PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstanbulda yeşil çekirdek nereden bulabilirim

eaxoy
18-07-2009, 06:48 AM
Merhaba arkadaşlar. İstanbulda farklı orijinlerde yeşil kahve çekirdeği nereden bulabilirim. Bu konuda bir fikri veya deneyimi olan arkadaş varsa deniyimini paylaşırsa sevinirim.

cakmabarista:)
18-07-2009, 11:52 AM
benim bildiğim en kaliteli ve guvenılır firma kivahan ama yeşil cekırdek satısı yaparlarmı bılmıyorum bir sorun ısterseniz.

eaxoy
18-07-2009, 08:48 PM
Teşekkür ederim kahvedelisi. Barista sepetinde inceledim fakat çok pahalı kilosu 40-60 $ a geliyor yeşil çekirdek. Herhalde amerikadaniste.com yolu ile sweetmarias.com dan (10-15 $/kg) getirtsem daha iyi olur. Hem çeşit seçeneği de çok fazla. Tabii bundan önce düşük kaliteli kahve çekirdekleri ile kavurmayı öğrenmeye başlasam daha iyi olur sanırım. Mısır çarşısına bakacağım standart kahve çekirdeği bulabilirmiyim. Sonra evdeki mısır patlatma makinası ile denemelere başlayacağım bakalım.

cakmabarista:)
18-07-2009, 11:58 PM
kavurma tecrubesı ıcın alcaksan evet mısır carsısından alabılırsın.forumdan betelquse de ılk denemesını ucuz cekırdekle yapmıstı sanırım.hanı o bır avucta 40 arızalı kurtlu cekırdeklerden:)

eaxoy
19-07-2009, 01:15 AM
Bilgi için sağolun çakmabarista ve kahvedelisi eminönüye gidip dediğiniz yerlere bakacağım. Ayrıca kurukahvecinin ve kahve dünyasının yeşil çekirdek sattığını bilmiyordum onlardan da denerim mutlaka. Millet amerikada yeşil kahveyi gerekirse donduruyor hasar görmesin diye kahve kültürünün atası memleketimizde hatalı yeşil çekirdeklerin yaygınlığı içler acısı ( bkz. Terroir Coffee, George Howell )

Yalnız yukarda benim bahsettiğim rakam doğru. 65 ytl 40 dolar yapar zaten bende 40-60 dolar demişim yani 40 ila 60 dolar arası. Yani söylemiş olduğum rakamda bir hata yok.

Kahve kavurma sırasında %14-%20 arası ağırlık kaybediyor. ( bkz. roasting dries out and expands its woody parts, making them more porous and reducing the total weight of the bean by 14 to 20 percent, page9, Home Coffee Roasting:Romance and Revival, Kenneth Davids )

Bu arada Kenneth Davids in Home Coffee Roasting adlı kitabının e-book versiyonunu arıyorum. Bu konuda bilgisiniz var mı?

Amerikadaniste.com da paketde ufak tefek değişiklikler isteyebiliyorsun. Ben kendilerinden rica ederim bütün paketlern üstüne SAMPLE yazın diye bu şekilde gümrükten daha kolay geçer herhalde :rolleyes:

ym
19-07-2009, 11:36 AM
Bu arada Kenneth Davids in Home Coffee Roasting adlı kitabının e-book versiyonunu arıyorum. Bu konuda bilgisiniz var mı?

Eğer Ankara'da iseniz, ben ODTÜ Kütüphanesi'ne bu kitabı ve K. Davids'in diğer kitaplarını ve hatta kahve ile ilgili çok sayıda diğer kitabı satın aldırtmıştım. Oradan alıp fotokopi çektirebilirsiniz.

İlgilenenlere not: Sayemde ODTÜ Kütüphanesi Şarap ve Kahve alanında oldukça güçlü bir yer oldu. Ankara'da olup da konularla ilgilenenlere tavsiye ederim.

eaxoy
19-07-2009, 01:16 PM
bunu duyduguma cok sevindim keske istanbulda da bir universite sizin yaptirdiginizi yapsa. Ne yazik ki istanbulda oldugum icin odtu universite kutuphanesinden faydalanamiyorum. Internet uzerinden odtu kutuphanesinde bu kitaplardan faydalanamiyoruz degil mi?

ym
19-07-2009, 07:54 PM
Hayır maalesef. Okul bitmemiş olsa ben yardımcı olurdum, ama ben de mezun oldum ve İstanbul'a döndüm artık (kütüphaneye istediğiniz kitapları sipariş edebiliyorsunuz, onlar da bütçe dahilinde satın alıyorlar). Ama Ankara'da tanıdığınız biri varsa kütüphaneye gidip (ODTÜ mensupları dışındakiler sanırım dışarı kitap alamıyor) içerde bir fotokopisini alabilir size.

MasterBarista
21-07-2009, 10:44 AM
Yeşil çekirdekleri kavurmadaki kayıptan dolayı da Kahvedelisi'nin de belirttiği gibi %20 indirimle satışı yapılmaktadır.

Ayrıca yeni kahve siparişi verilecektir yakın bir zamanda, yeni listeyi de sizlerle paylaşırım.

MB

eaxoy
21-07-2009, 11:17 AM
Tamam teşekkür ederim master barista heyecanla yeni çeşitleri bekliyorum...:)

dentadent
21-07-2009, 12:18 PM
@eaxoy
Hasbean.co.uk tan siparişim olmuştu 3-4 gün bir süredede elime geçti.Türkiye içinde herhangi bir online mağazadan alış süresinde.İngiltereden çok daha hızlı geliyor paketler,anladığım kadarıyla zaten yurtdışından alışveriş deneyiminizde var.250grlık paketler halinde 3 paket almıştım ben.Toplamda (bu paketlerden biride yemendi) 40-50 tl arası bir şey ödemiştim sanırım.Bayağı uygun yani.Hatta gene Ebayde tüketemem diye almamıştım ama Ethiopia Yirgacheffe yeşil çekirdek 3lbs(1,36kg) kargo dahil 40 Tl.Amerikadaniste nasıl bir site bilmiyorum tam ama aracı ücreti alıyor sanırım,paketleri birleştir tekrar kargola gibi.Ebayden direk alırsan yada hasbean gibi kargo ücreti maukl seviyelerde bir siteden daha ekonomik olur sanırım.Gümrüktende o kadar korkmaya gerek olduğunu düşünmüyorum,kargo boyutunu yada ağırlığını çokta abartmadıktan sonra kolay kolay takılmaz.50-60 civarı alışverişim oldu her türden ürün aldım sadece 1 paketim kayboldu onunda parasını geri aldım paypal aracılığıyla.Tabii gümrük bu belli olmaz ne olacağı ama gözdede büyütmeye gerek yok.
Unutmadan linkinide vereyim.http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=400054497652

eaxoy
21-07-2009, 12:37 PM
Teşekkür dentadent. Amerikadan iste genelde sitelerin kargo bedelinden daha düşük bedele taşımayı sağlıyor. Ayrıca bazı amerikan siteleri amerika dışına paket yollamıyor amerikadaniste bunu da sağlıyor.Ayrıca Paket birleştirme, büyük kutudan küçük kutuya aktarma, gereksiz kutu yollamama vs. vs. gibi hizmetleri var. Yani bir nevi amerikadaki posta kutunuz gibi hareket ediyor vesselam.

Ebaydaki satış gerçekten uygunmuş. 3 lb herşey dahil 26 USD...

dentadent
21-07-2009, 12:47 PM
@eaxoy
Ev tüketicisi açısından çok uygun bir fiyat ve gümrüktede sorun olmaz.Fakat cafe işletecekseniz yapıcağınız alışverişlerdeki paket boyutu ve gelen paketlerin sayısı bir süre sonra gümrüktede dikkat çeker.Normalde takılmayacak bile olsa takılmaya başlar.Tecrübeyle sabittir.Eğer çokça alım yapacaksanız adınıza bir şirket kurup,gümrük müşaviriyle anlaşıp ithal etmek daha mantıklı.Sonuçta bizim ödediğimiz kargo paraları uçakla geldiği için bu kadar yüksek.Size gemiyle yada kara yoluyla gelen bir paketin maliyeti çok çok daha az olacaktır.Bu sefer vergi kısmı işin içine girsede uzun vadedede daha karlı bir hal alacaktır.Sadece cafeniz için değil Türkiyedeki diğer cafelere ve kullanıcılarada satabilirsiniz.Bu yazdıklarım ha diyince olacak şeyler değil biliyorum ama imkansızda değil.İstedikten sonra yapılacabilecek işler..

eaxoy
22-07-2009, 01:27 AM
teşşekür kahvedelisi beni gerçekten detaylıca aydınlattın. Turkish specialty coffee sector has a looooong way to gooo...:(

dentadent
24-07-2009, 02:03 AM
@ Kahvedelisi
Mesajınız için teşekkür ederim,bilgilendirici oldu.Masterbaristanın ve Kivahan ekibinin bu yolda yaptıklarını ne ben ne de başkası yadırgayamaz,kaldı ki sizinde dediğiniz gibi nasıl zorluklar çıkarıyorlar insanın önüne,yılmayıp devam etmek kolay olmasa gerek.Fakat sizinde bildiğiniz gibi iş hayatının her alanında sorunlar olduğu gibi bu sektördede olması kanatime göre gayet normal.Birde buna ithalat prosedürleri eklenince arap saçına dönmesi içten bile değil.Ama girişimcilik dediğimiz şeyde bunları göze alabilmek ve olabilecek engellere göğüs gerebilmektir.İşin içinde olmasamda gözlemlediğim kadarıyla Masterbarista hakkını vererek bunları başarmıştır.Taze kahveyle tanışmamda onların aracılığıyla oldu zaten burdan bir kez daha teşekkür ederim.Bir yolda ilk olmak,önden gidip örnek teşkil etmek zordur fakat sektörde ilk olmanında getirdiği avantajlar unutulmamalıdır.Bu kadar emek verenin sonuna kadarda hakkıdır bence.MB'nın yurtdışına gidip kahveyi yerinde incelemesinide yine normal buluyorum çünkü kendisi bu işten para kazanıyor,bu işi profesyonelce yapıyor.Ayrıca kahveyi ilk elden üreticisinden almakta hem aracı karını ekarte etmek hemde ne aldığını bilmek açısındanda avantajlıdır sanırım.İşin biz tüketiciler tarafına bakarsakta en ekonomiğini talep etmek serbest piyasanın kaçınılmazıdır.Devletimizin uyguladığı vergi mi desem,haraç mı desem bilemiyorum ama her nasıl isimlendirirsek isimlendirelim ortada iki taraf içinde azımsanamayacak bir külfet var.Hem benden hem satıcıdan vergi kesiliyor.Haliylede Türkiyede üretilmeyen hemen hemen her ürün ülkemizde daha pahalıya alıcı buluyor.Bunda hiçbirimizin suçu yok,koşullar bunu getiriyor.Burası bir forum olduğundan doğal olarak fikir alışverişinde bulunuyoruz,alternatifleri sunuyoruz.Buna en iyi örnekte sizsiniz zaten,forumda herkese kaç defa yardım etmişsinizdir kimbilir:)Gelelim hesabımıza bir kez daha hesaplayalım.

Hasbean'den Yemen Mocha Matari.
250gr kavrulmuş paketi( 4,5 pound).4x4,5=18 pound
Kargosu : Royal Mail (International Airmail Packets) :11.07 pound (normal şartlarda 4-5 günde elinizde olur)
Toplamda:29.07 pound.(23.07.09 Merkez Bankası Sterlin kuru 2.45) 2.45X29.07=71,2 Tl.
Dediğiniz gibi paypalda kur farkından dolayı bir miktar fazla keser ama 100tlde 7-8 gibi bir rakam.Hadi onuda direk ekleyelim düz hesap 80tl olsun.
Kivahan Yemen Mocha Matari 1000gr kavrulmuş = 114.29 TL.4 yada 5 tl de kargo ücreti var 118,29 tl.Düz hesap onada 120 diyelim.
Hesabımıza bakarsakta farkın olduğu bence açık.40Tl azımsanacak bir rakam değil.Farklı çekirdekleri deneyebilmekte artısı.Hasbean ülkesinin avantajını kullanıyor.Kivahanın kar marjı belki hasbeanden daha düşük.Yukarıda konuştuk o kadar malum vergiler,o yüzdende kar etmek için bu fiyattan satmak zorunda.Ama bizde tüketiciyiz sonuçta.Amacım kimseyi kötülemek değil zaten az çok görüşümün ne olduğunu anlamışsınızdır.Bilmeden birilerine kırmışsam özür dilerim ama bunlarda benim fikirlerim..