Kiva Han Coffee  

Geri git   Kiva Han Coffee > Kahve Tarımı
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Kahve Tarımı Çimlenme, yetiştirme, koruma ve diğer kahve tarımı hakkında...

Seçenekler Stil
Alt 28-04-2008, 01:48 AM
Ristretto Ristretto isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kahve Aşığı

21/03/2008

23/03/2008

27/03/2008
Alt 28-04-2008, 01:48 AM
Kahve Aşığı

devam edecek...
Alt 03-05-2008, 09:57 AM
Ghaldszar Ghaldszar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kahve Aşığı

Standart Gittigidiyor' da Saksıda Kahve

Ben de dün akşam gezerken gittigidiyor sitesinde tohum kahve satsan birine denk geldim
10 YTL. istiyor
hatta ilanı da kopyalayım buraya.

İlgimi çeken koyduğu fotograf oldu tabii.

KAHVE BİTKİSİ TOHUMU - 10 ADET TAZE TOHUM
( COFFEE CATURA ARABICA )

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ İÇECEĞİNİN BİTKİSİ GÖSTERİŞLİ GÖVDESİ VE GÜZEL KOKAN BEYAZ ÇİÇEKLERİ İLE İÇ MEKANLARINIZI GÜZELLEŞTİRECEKTİR. KAHVE BİTKİSİ DOĞAL ORTAMINDA 6 METREYE KADAR BÜYÜYEBİLMESİNE KARŞIN İÇ MEKANLARDA 1,80 METREYE KADAR ULAŞABİLİR. KAHVE ÇİÇEKLERİNİN ÇEKİRDEĞE DÖNÜŞEBİLMESİ İÇİN ISININ 18 C'DEN FAZLA VE GÜNDE 8 - 10 SAAT IŞIĞA İHTİYACI OLACAKTIR.

YETİŞTİRME NOTLARI İLE BİRLİKTE

!!! KAHVE İÇMEKTEN HOŞLANMIYORSANIZ, KAHVE BİTKİSİ YETİŞTİRMEYİNİZ !!!

KAMPANYA :
2 PAKET TOHUM ALANA 3. PAKET TOHUM BEDAVA !!!
Eklenmiş Resmin önizlemesi
Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  9579444_0.jpg
Görüntüleme: 365
Büyüklüğü:  13,4 KB (Kilobyte)  
Alt 19-05-2008, 11:54 PM
Kahve Aşığı

Alıntı:
kahvedelisi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Elinize kolunuza saglik sevgili Ristretto. Bu mesajınızın ingilizcesini de ilk kez coffeegeek'de okudugumda çok heyecanlanmıştım. Şimdi Turkçe versiyonu gorunce aynı heyecani bir daha hissettim. Benimkilerin akibetini siz biliyorsunuz ama forumdaki arkadaslar bilmiyor tabi (onlar sadece çimlenme kısmını gormuslerdi).. eh benimkiler çok suya dayanamayıp küflendiler. Bir sonraki denememde mutlaka sizin yonteminizi kullanacagim. Ayrıca verdiginiz tum detaylı bilgiler için teşekkürler

Bir de forumumuza hoşgeldiniz tabii
Rica ederim, yarın yeni fotoğraflarla ve gelişmelerle devam edeceğim

Hoşbulduk...
Alt 20-05-2008, 12:14 AM
Kahve Aşığı

Alıntı:
Ghaldszar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben de dün akşam gezerken gittigidiyor sitesinde tohum kahve satsan birine denk geldim
10 YTL. istiyor
Bu tür ilanlara itibar etmeyiniz. Ben de gider kahveciden vasatın altında 1 kg kavrulmamış Brezilya kahve çekirdeği alırım, 10'ar adet paketler halinde satarım, sonuçta bu da tohum değil mi? Bu da tohum, ama çimlenme garantisi var mı? Yok. Çünkü tohum, kavrulmadan önceki "yeşil kahve" haline gelene kadar işlendikçe içindeki embriyo ölebiliyor, dolayısıyla da çimlenmiyor...

İlanı veren arkadaş bir de kampanya yapmış, 2 paket alana 3. paket bedava diye. Ben de 2 paket alana 2 paket daha veriyom, vatandaş kampanya görsün

Ebay'da da bu tür ilanlar var. Adam çalmış bir yerden bonsai olarak "eğitilmiş" çok güzel bir Japon Akçaağacı resmini, tohumunu satıyor, sanki sen tohumu alınca aynısı çıkacak. Bırak aynısından çıkmasını, muhtemelen o tohumlar çimlenmeyecek bile...

Bu arada ilanda bir şeyi daha fark ettim. Arkadaş COFFEE CATURA ARABICA yazmış. Coffea arabica 'Caturra' vardır ama COFFEE CATURA ARABICA diye bir şey yoktur.

Konu Ristretto tarafından (20-05-2008 Saat 12:30 AM ) değiştirilmiştir..
Alt 04-02-2009, 12:23 AM
Kahve Aşığı

bu arada geçen sene şubatta başladığım tohumdan kahve yetiştirme macerasının sonunu getiremedim maalesef. filizlenen kahveleri güneşten yanmasınlar diye gölgede tutayım derken bu sefer de yeteri miktarda gün ışığı sağlayamadım onlara, ve sonunda kahveler gelişemediler ve yazın öldüler. kahvelerin bir kısmını arkadaşlarıma dağıtmıştım ama onlardaki kahveler de öldü. sadece bir arkadaşım akıllılık edip beni dinlemedi yani kahveyi yeterli gün ışığı gören ama şiddetli güneş görmeyen bir camın önüne koymuş ve 19 adet bitkiden şu an sadece o yaşıyor bu da 03/02/2009 tarihinde çekilen fotoğrafı:

Resmin ismi:  100_1006.jpg
Görüntüleme: 325
Büyüklüğü:  35,3 KB (Kilobyte)  

Konu Ristretto tarafından (06-02-2009 Saat 04:07 AM ) değiştirilmiştir.. Sebep: fotoğraf eklendi
Alt 04-02-2009, 12:33 AM
Kahve Aşığı

Standart yeni denemeler...

tabi geçen seneki hüsrandan sonra pes etmedim ve Kasım 2008'de Smithfarms'dan kavurmak için 1 pound (454 gram) ağırlığında yeşil çekirdek kahve siparişim ile birlikte yetiştirmek için bana bir miktar da parşömenli kahve göndermelerini rica ettim yine.
Alt 04-02-2009, 12:42 AM
Kahve Aşığı

Standart parşömenli tohumlar.

ekteki parşömenli tohumların fotoğrafını 08/12/2008 tarihinde çektim.

Resmin ismi:  IMG_3687_parşömenli tohum (Small).JPG
Görüntüleme: 213
Büyüklüğü:  42,2 KB (Kilobyte)  
Alt 04-02-2009, 12:49 AM
Kahve Aşığı

Standart soyulmuş parşömenler ve tohumlar, yeşil çekirdekler...

bu fotoğraf da 08/12/2008 tarihinde çekildi.
fotoğrafta üstte sağda parşömenleri soyulmuş tohumlar, hemen solunda soyulmuş parşömenler ve altta da kavrulmak için parşömenleri önceden soyulmuş olarak gelen yeşil kahve çekirdekleri...

Resmin ismi:  IMG_3702_parşömen-tohum-çekirdek (Small).JPG
Görüntüleme: 260
Büyüklüğü:  48,6 KB (Kilobyte)  
Alt 04-02-2009, 03:31 AM
Kahve Aşığı

bu yazının başlangıcını okuyanlar hatırlayacaklardır, şubat 2008'deki ilk denememde parşömenlerini soyduğum tohumları 24 saat kadar ılık suda bekletmiştim, sonra tohumları nemli vermikülit ile doldurduğum kilitli küçük bir poşetin içinde yaklaşık 2 hafta kadar bekleterek ön çimlendirme yapmıştım, sonra da torf ve vermikülit karışımlı saksıya ekmiştim. aslında tohumları aldığım yer, parşömenleri soymaya ve tohumları suda bekletmeye gerek kalmadan direkt ekebileceğimi söylemişti, vermikülit de kullanma demişti. ama coffeegeek'te bir üye parşömenleri soyarak daha başarılı olduğunu yazmıştı, başka biri de nemli vermikülit içinde ön çimlendirme yaptığını falan yazıyordu.

bu sefer tohumları ılık suda bekletmedim ve ön çimlendirme yapmadım. 08/12/2008 tarihinde, parşömenlerini soyduğum tohumları, düz yüzeyleri altta kalacak şekilde ayrı saksılara -DOĞRUDAN- ektim ve üzerlerini 1 cm kadar örttüm.
yetiştirme ortamı (toprak diyelim) olarak da "Ekotorf Bahçıvan Genel Kullanıma Hazır Torf" kullandım ve bu torftan şu anda oldukça memnunum. su tutma kapasitesi iyi ve de steril. www.ekotorf.com.tr

örneğin geçen denememde kullandığım Anadolu marka torftan hiç memnun kalmamıştım, zamanla hem çamur gibi olmuştu hem de içinden minik sinekler türemişti
kaliteli ve steril ithal torf olarak Klasmann diye bir marka var, ancak bu markanın piyasada daha çok "Potgrond H" diye çok ince yapılı bir çeşidi bulunuyor, kahve için uygun değil. yine de: www.drtarsa.com ve www.klasmann-deilmann.de

kullanacağınız torfun pH derecesi de önemli. kahve bitkisi hafif asitli ortamı sever: pH 6.0 - 6.5 arası uygundur.

tohumları saksılara ektikten sonra da normal sulamaya devam ettim. ektikten bir iki hafta sonra da "çökerten" (damping off) denilen, tohumları ve fideleri çimlenme öncesinde veya sonrasında öldüren hastalıktan korumak için "Bayer Previcur Energy SL 840" fungisit (mantar ilacı) kullandım. karışım oranı: 2,5 ml Previcur / 1 litre su. www.bayercropscience.com.tr

kullandığım torfun paketinin üzerinde, ekim yaptıktan sonra 2-3 hafta gübreleme yapmayın yazıyordu. 01/02/2009 tarihinde Vilmorin marka genel kullanım için bitki besini (iz element katkılı sıvı gübre / NPK 4.6.6) kullandım, şişe üzerinde kış aylarında ayda bir kullanılması tavsiye ediliyor.

Konu Ristretto tarafından (04-02-2009 Saat 04:29 AM ) değiştirilmiştir.. Sebep: sıvı gübre kullanımı eklendi.

Seçenekler
Stil