Kiva Han Coffee  

Geri git   Kiva Han Coffee > Kahve Çekirdeği
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Kahve Çekirdeği Yöresel, harmanlar, markalar, bulduklarımız, tavsiye ettiklerimiz, alıcılar, satıcılar...

Seçenekler Stil
Alt 18-07-2009, 06:48 AM
eaxoy eaxoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kahve Sever

Standart İstanbulda yeşil çekirdek nereden bulabilirim

Merhaba arkadaşlar. İstanbulda farklı orijinlerde yeşil kahve çekirdeği nereden bulabilirim. Bu konuda bir fikri veya deneyimi olan arkadaş varsa deniyimini paylaşırsa sevinirim.
Alt 18-07-2009, 11:52 AM
cakmabarista:) cakmabarista:) isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kahve Aşığı

Standart merhaba

benim bildiğim en kaliteli ve guvenılır firma kivahan ama yeşil cekırdek satısı yaparlarmı bılmıyorum bir sorun ısterseniz.
Alt 18-07-2009, 08:48 PM
Kahve Sever

Teşekkür ederim kahvedelisi. Barista sepetinde inceledim fakat çok pahalı kilosu 40-60 $ a geliyor yeşil çekirdek. Herhalde amerikadaniste.com yolu ile sweetmarias.com dan (10-15 $/kg) getirtsem daha iyi olur. Hem çeşit seçeneği de çok fazla. Tabii bundan önce düşük kaliteli kahve çekirdekleri ile kavurmayı öğrenmeye başlasam daha iyi olur sanırım. Mısır çarşısına bakacağım standart kahve çekirdeği bulabilirmiyim. Sonra evdeki mısır patlatma makinası ile denemelere başlayacağım bakalım.

Konu eaxoy tarafından (18-07-2009 Saat 08:57 PM ) değiştirilmiştir..
Alt 18-07-2009, 11:58 PM
cakmabarista:) cakmabarista:) isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kahve Aşığı

Standart sadece

kavurma tecrubesı ıcın alcaksan evet mısır carsısından alabılırsın.forumdan betelquse de ılk denemesını ucuz cekırdekle yapmıstı sanırım.hanı o bır avucta 40 arızalı kurtlu cekırdeklerden
Alt 19-07-2009, 01:15 AM
Kahve Sever

Bilgi için sağolun çakmabarista ve kahvedelisi eminönüye gidip dediğiniz yerlere bakacağım. Ayrıca kurukahvecinin ve kahve dünyasının yeşil çekirdek sattığını bilmiyordum onlardan da denerim mutlaka. Millet amerikada yeşil kahveyi gerekirse donduruyor hasar görmesin diye kahve kültürünün atası memleketimizde hatalı yeşil çekirdeklerin yaygınlığı içler acısı ( bkz. Terroir Coffee, George Howell )

Yalnız yukarda benim bahsettiğim rakam doğru. 65 ytl 40 dolar yapar zaten bende 40-60 dolar demişim yani 40 ila 60 dolar arası. Yani söylemiş olduğum rakamda bir hata yok.

Kahve kavurma sırasında %14-%20 arası ağırlık kaybediyor. ( bkz. roasting dries out and expands its woody parts, making them more porous and reducing the total weight of the bean by 14 to 20 percent, page9, Home Coffee Roasting:Romance and Revival, Kenneth Davids )

Bu arada Kenneth Davids in Home Coffee Roasting adlı kitabının e-book versiyonunu arıyorum. Bu konuda bilgisiniz var mı?

Amerikadaniste.com da paketde ufak tefek değişiklikler isteyebiliyorsun. Ben kendilerinden rica ederim bütün paketlern üstüne SAMPLE yazın diye bu şekilde gümrükten daha kolay geçer herhalde

Konu eaxoy tarafından (19-07-2009 Saat 01:54 AM ) değiştirilmiştir..
Alt 19-07-2009, 11:36 AM
ym ym isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kahve Sever

Alıntı:
Bu arada Kenneth Davids in Home Coffee Roasting adlı kitabının e-book versiyonunu arıyorum. Bu konuda bilgisiniz var mı?
Eğer Ankara'da iseniz, ben ODTÜ Kütüphanesi'ne bu kitabı ve K. Davids'in diğer kitaplarını ve hatta kahve ile ilgili çok sayıda diğer kitabı satın aldırtmıştım. Oradan alıp fotokopi çektirebilirsiniz.

İlgilenenlere not: Sayemde ODTÜ Kütüphanesi Şarap ve Kahve alanında oldukça güçlü bir yer oldu. Ankara'da olup da konularla ilgilenenlere tavsiye ederim.
Alt 19-07-2009, 01:16 PM
Kahve Sever

bunu duyduguma cok sevindim keske istanbulda da bir universite sizin yaptirdiginizi yapsa. Ne yazik ki istanbulda oldugum icin odtu universite kutuphanesinden faydalanamiyorum. Internet uzerinden odtu kutuphanesinde bu kitaplardan faydalanamiyoruz degil mi?
Alt 19-07-2009, 07:54 PM
ym ym isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kahve Sever

Hayır maalesef. Okul bitmemiş olsa ben yardımcı olurdum, ama ben de mezun oldum ve İstanbul'a döndüm artık (kütüphaneye istediğiniz kitapları sipariş edebiliyorsunuz, onlar da bütçe dahilinde satın alıyorlar). Ama Ankara'da tanıdığınız biri varsa kütüphaneye gidip (ODTÜ mensupları dışındakiler sanırım dışarı kitap alamıyor) içerde bir fotokopisini alabilir size.
Alt 21-07-2009, 10:44 AM
MasterBarista

Yeşil çekirdekleri kavurmadaki kayıptan dolayı da Kahvedelisi'nin de belirttiği gibi %20 indirimle satışı yapılmaktadır.

Ayrıca yeni kahve siparişi verilecektir yakın bir zamanda, yeni listeyi de sizlerle paylaşırım.

MB
Alt 21-07-2009, 11:17 AM
Kahve Sever

Tamam teşekkür ederim master barista heyecanla yeni çeşitleri bekliyorum...

Seçenekler
Stil